Законови рамкови условия за изграждане на инсталация за производство на електрическа енергия от ВЕИ (I-част)

Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата

В закона са регламентирани обществените отношения, свързани с насърчаване производството и потреблението на електрическа, топлинна и/или енергия за охлаждане от възобновяеми енергийни източници и алтернативни енергийни източници, и производството и потреблението на биогорива.
В чл. 8, ал. 1 ат ЗВАЕИБ е предвидено, че изграждането на енергийни обекти за производство на енергия от възобновяеми и алтернативни енергийни източници се извършва след оценка за наличния и прогнозния потенциал на ресурса. Целта на въвеждане на тази оценка е да се обоснове и докаже икономическата целесъобразност и жизнеспособност на даден проект.
Оценката на наличния и прогнозния потенциал на ресурса на ВЕИ или АЕИ (в зависимост от вида на проекта) се извършва при условията и по реда на Наредба № 16-27 от 21.01.2008 г. за условията и реда за извършване на оценка за наличния и прогнозния потенциал на ресурса за производство на енергия от възобновяеми и/или алтернативни енергийни източници, издадена от министъра на икономиката и енергетиката на основание чл. 8, ал. 2 от ЗВАЕИБ.
Съгласно изискванията на закона, производителят на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници и алтернативни енергийни източници, подава до преносното или съответното разпределително предприятие писмено искане за проучване на условията и начина на присъединяване на енергийния обект към мрежата. Проучването и писменото уведомяване на производителя за условията и начина на присъединяване на енергийния обект към мрежата се извършва в 90-дневен срок от подаване на искането, след което се сключва предварителен договор за присъединяване. В предварителния договор за присъединяване е определен срокът за присъединяване и за сключване на окончателния договор за присъединяване, като същият не може да е по-дълъг от предварително заявения от производителя в искането за проучване за присъединяване срок за въвеждане в експлоатация на енергийния обект.

Наредба № 16 - 27 за условията и реда за извършване на оценка за наличния и прогнозния потенциал на ресурса за производство на енергия от ВЕИ и АЕИ

Оценката за наличния и прогнозния потенциал на ресурса за производство на енергия от възобновяеми и/или алтернативни енергийни източници е неразделна част към инвестиционните проучвания, извършвани по реда на Наредба № 14 от 2005 г. за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за производство, преобразуване, пренос и разпределение на електрическа енергия.


Check out the Alternative Energy Store, they have free educational information on renewable energy systems for your home and great prices on solar panels and wind turbines for your home.

Потенциал на България за производство на енергийни култури и биогорива

Отглеждане на енергийни култури


В България съществуват благоприятни климатични условия за отглеждането на маслодайни и зърнени култури. Според направени проучвания България разполага с достатъчно площи, които да обезпечат производството на биогорива с необходимите за тази цел суровини, без хранително-вкусовата промишленост да бъде засегната неблагоприятно.
България притежава отлични природни условия за развитие на селскостопанския и горския сектор. Благоприятният климат за производство на различни култури и наличието на селскостопански земи, както и на традиции допринасят за добре развито растениевъдство и животновъдство.
Използваната земеделска площ през 2008 г. е 5,1 млн. ha или 46,0 % от територията на страната. Обработваемите земи през 2008 г. представляват около 3,06 млн. ha или 60,0 % от използваните земеделски площи в страната. През 2008 г. угари са наблюдавани върху 229 471 ha или 7,5 % от обработваемата земя, което представлява с 21 % по-малко от 2007 г.

readbud - get paid to read and rate articles


Информация за общия добив на основните земеделски култури през 2008 г., част от който е използван като суровина за производство на биогорива в страната.

  • Пшеница – с най-голям по обем на производство земеделска култура, произведени са 4 632 kt от 1 114 427 ha засети площи, реализиран среден добив 4.17 t/ha.
  • Царевицата се явява втората по значение земеделска култура след пшеницата. Добивът от царевица е 1 368 kt от 329 345 ha засети площи, като средният добив възлиза на 4,15 t/ha.
  • Добивът от слънчогледът възлиза на 1 301 kt от засети 723 962 ha. Добитото количество маслодаен слънчоглед е 1 285 kt при среден добив от 1,81 t/ha.
  • Производството на рапица в страната възлиза на 231 kt от 94 308 ha. Средният добив е 2,46 t/ha.


Производство на биомаса за енергийни цели

В периода 1997 – 2007 г. потреблението на биомаса в страната е нараснало почти 3 пъти и през 2007 г. възлиза на 743 ktoe. Използваните видове биомаса за енергийни цели (не са включени биогоривата), са дървесните горива и индустриалните дървесни отпадъци. Дървесните горива се състоят почти изключително от дърва за огрев (над 99 % от общото количество дървесни горива). През последните години нараства потреблението на възстановени продукти, като това са отпадъци получени от целулозно-хартиената, дървообработващата и хранително-вкусовата промишленост. През 2007 г. те възлизат на 68 ktoe.

Основни стъпки по регистрация на фирма, предоставяща енергоефективни услуги по Закона за енергийна ефективност

Три са основните изисквания, които държавата е поставила пред фирмите, имащи амбициите да предоставят услуги за енергийна ефективност в бита и те са разписани в нормативната уредба в съответната област – Закона за енергийна ефективност (Обн., ДВ, бр. 98 от 14.11.2008 г., в сила от 14.11.2008 г., доп., бр. 6 от 23.01.2009 г., в сила от 1.05.2009 г., изм., бр. 19 от 13.03.2009 г., в сила от 10.04.2009 г., доп., бр. 42 от 5.06.2009 г., изм., бр. 82 от 16.10.2009 г., в сила от 16.10.2009 г.) и НАРЕДБА № РД-16-348 от 2.04.2009 г. за обстоятелствата, подлежащи на вписване в регистъра на лицата, извършващи сертифициране на сгради и обследване за енергийна ефективност, реда за получаване на информация от регистъра, условията и реда за придобиване на квалификация и необходимите технически средства за извършване на дейностите по обследване и сертифициране,издадена от министъра на икономиката и енергетиката, обн., ДВ, бр. 28 от 14.04.2009 г.,в сила от 14.04.2009 г.
На първо място, обследването за енергийна ефективност и сертифицирането се извършва от физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон. За да бъдат акредитирани, лицата трябва да разполагат с необходимия квалифициран персонал и да притежават минимален набор технически средства. Екипът на една фирма, занимаваща се с обследване и сертифициране, задължително включва най-малко по един специалист от областта на топлотехниката, електротехниката, архитект или строителен инженер. Освен необходимата професионална квалификация, персоналът следва да е завършил успешно курс на обучение за сертифициране на сгради. Работи се по единна методология за изчисляване разхода на енергия и енергийните характеристики на обекти, залегнала в НАРЕДБА за методиките за определяне на националните индикативни цели, реда за разпределяне на тези цели като индивидуални цели за енергийни спестявания между лицата по чл. 10, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност, допустимите мерки по енергийна ефективност, методиките за оценяване и начините за потвърждаване на енергийните спестявания, приета с ПМС № 79 от 1.04.2009 г., обн., ДВ, бр. 27 от 10.04.2009 г., в сила от 10.04.2009 г.
Всички лица, имащи правото да правят енергийни обследвания и да сертифицират сгради за енергийна ефективност се вписват в публичен регистър от Агенцията по енергийна ефективност, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Този списък е свободно достъпен в Интернет страницата на агенцията (http://www.seea.government.bg/). Фирмите покриват почти цялата територия на страната. За потребители с годишно потребление на енергия равно или по-голямо от 3000 MWh и за лицата, извършващи енергийния им одит правилата са други. Процесът по обследване на индустриалните обекти за енергийна ефективност е със значителна сложност. Съгласно нормативната уредба в тази област, изискванията по отношение на физическите и юридическите лица, имащи право да извършват обследване на промишлените обекти, са много по-строги. Формално, те не се различават от вече изброените за сгради - регистрация по търговския закон, наличие на минимален набор от технически средства за извършване на измервания и анализи, екип с подходяща квалификация и завършен курс на обучение. Персоналът задължително включва минимум трима специалисти - по един в областта на топлоенергетиката, топлотехниката и електротехниката. Сериозна разлика има в програмата за обучение.Тя включва както нормативните изисквания, основните принципи за енергообмен в промишлените системи и обекти, техниките за извършване на обследване за енергийна ефективност в такива системи, методите за определяне и оценка на енергийните им характеристики и т.н. Списъкът с теми, по които се обучават бъдещите енергийни одитори, е дълъг. Дейността им се подпомага от разработени и утвърдени методически указания за обследване за енергийна ефективност в промишлени системи и методически указания за изготвяне на енергийни характеристики на промишлени системи. Стъпките, регламентиращи законово дейността на лицата, обследващи промишлени системи, са две - акредитация и регистрация. Акредитацията се извършва от Агенцията по енергийна ефективност. Изискванията към кандидатстващите за акредитация лица и процедурата по акредитиране са постановени с НАРЕДБА № РД-16-346 от 2.04.2009 г. за показателите за разход на енергия, енергийните характеристики на промишлени системи, условията и реда за извършване на обследване за енергийна ефективност на промишлени системи, издадена от министъра на икономиката и енергетиката, обн., ДВ, бр. 28 от 14.04.2009 г., в сила от 14.04.2009 г.
След акредитиране лицата кандидатстват за вписване в публичния регистър на АЕЕ. Обучението на енергийните одитори се извършва в шест университета - ТУ-София, ТУ-Варна, ТУ-Габрово, Университет по хранителни технологии - Пловдив, Русенски университет Ангел Кънчев и Инженерно-педагогически факултет - Сливен. Правилата по отношение на лицата, имащи право да предоставят енергийни услуги са регламентирани чл. 23 и чл. 34 от ЗЕЕ. Необходимите действия, които трябва да се предприемат, за да се регистрират същите в АЕЕ са разписани в НАРЕДБА № РД-16-348 от 2.04.2009 г. за обстоятелствата, подлежащи на вписване в регистъра на лицата, извършващи сертифициране на сгради и обследване за енергийна ефективност, реда за получаване на информация от регистъра, условията и реда за придобиване на квалификация и необходимите технически средства за извършване на дейностите по обследване и сертифициране, издадена от министъра на икономиката и енергетиката, обн., ДВ, бр. 28 от 14.04.2009 г., в сила от 14.04.2009 г.